Abhazya Bayrağı

Bayrağımızın şeklini, rengini, tasarımını hepimiz biliyoruz… Peki ya anlamı hakkındaki bilgilerimiz neler? Ne kadar doğru?

Tabiki bu hassas konunun doğrusunu öğrenmek gerekir.

İşte Valeri GAMGİYA tarafından tasarlanan Abhazya Bayrağı’ndaki sembollerin gerçek anlamları ve sembolize ettiği şeyler…

BAYRAK ÖLÇÜLERİ VE TASARIMI

Bayrak ölçüleri, boyutları 1 x 2 (en x boy) birim şeklindedir. Yukarıdan aşağıya, yatay 7 eşit parçaya ayrılır. 4 yeşil, 3 beyaz yatay şerit bulunur. En üst kısım yeşil renk ile başlar. Üst solda Kırmızı zeminli dikdörtgen bulunur. Bu dikdörtgen boyu bayrak boyunun %38 i kadar, eni 3’üncü yatay şeridi aşmayacak büyüklüktedir. Dikdörtgen bölümün içinde sağ el ayası bize bakacak şekilde ve üstünde yarım ay şeklinde yedi yıldız yer alır.

SEMBOLLERİN ANLAMI

Abhaz bayrağında bulunan ve aynı zamanda eski Abhaz Krallığından beri var olan el simgesi dosta hoş geldin, düşmana ise dur,geçit yok manasındadır. Bayrakta bulunun 7 adet yıldızın manası ise Abhazya’nın eski çağlardaki 7 (Anıha) kutsal tapınağı (Sadz,Bzıp,Gumaa,Pshı-Aybga,Dal-Tzabal,Abjuwa,Samırzakan) simgeler. Bayrakta bulunan beyaz çizgiler ruh temizliği ve güzelliğini, yeşil çizgiler ise gençlik ve yaşamı sembolize eder.

Abhazya Cumhuriyeti’nde 23 Temmuz günü 2008 Tarihi “Abhazya Devleti Bayrak Günü” olarak ilan edildi.
Abhazya Devleti Yüksek Birliği 23 Temmuz 1992 tarihinde Yazar – Ressam Valeri GAMGİYA tarafından çizilen Abhazya Bayrağı resmi olarak devletin bayrağı olarak Kabul edildi.

Paylaş:

Bir cevap yazın