DİL HALKIN KUTUP YILDIZIDIR, SÖNERSE KAYBOLURUZ!

Harita yükleniyor...

Tarih/Saat
11 Mart 2018 - Pazar
11:00 - 21:00

Mekan
İstanbul Kafkas Kültür Derneği

Kategori


DİL HALKIN KUTUP YILDIZIDIR, SÖNERSE KAYBOLURUZ!

Bir insanın ana sütünden önce ilk karşılaştığı şeydir anadili, ruhuna uzanan ilahi ilk tınıdır. Bir çocuk dünyayı, etrafını, insanları, doğayı, iyi ve kötüyü insan olmayı diliyle öğrenir, tanır. Sevgiyi, şefkati, adaleti, merhameti, kini, kızgınlığı hep onunla öğrenir onunla ifade eder.

Anadil çok çocuklu bir anadır, evlatlarını şefkat ve sabırla terbiye eden, hayata hazırlayan bir Kibele’dir. İşte bizim de bir anamız var, dünyadaki tüm analardan daha yakın bize ve daha müşfik hepsinden. Hepsinden daha iyi bir rehber, daha güçlü bir yoldaş: Adiğebze…

Düğün kurdu kimi zaman bu ana, şarkı oldu bir kuş tüyü gibi okşadı kulaklarımızı..

Şahit oldu savaşlara, yıkımlara, sürgünlere, ağıt oldu acıttı yüreğimizi, acı sertleştirir evlatlarımı diye…

Mermi oldu kimi zaman, dosdoğru hasmın üzerine fırlayan, en güçlü silahtan daha güçlü, kıyımlardan korudu çocuklarını.

Kah masal oldu bulutların üstünde gezdirdi, kah şiir oldu yüce dağlardan derin vadiler uçurdu, kah destan oldu atalarımızın huzuruna dizdi bizi, uzak kardeşlerimizi öğretti.

Bir halkı kucağında büyüttü, ninnimizi de ağıtımızı da o söyledi her birimize.

İşte biz de anamıza, anadilimize, Adiğabze’ye olan gönül borcumuzu ödemek için değilse de hatırlamak için, şafkatine bir kez daha mazhar olmak için Adiğe Dil Günü sebebiyle bir araya gelecek ve dilimize olan saygımızı, muhabbetimizi gösterecek, endişelerimizi üzüntülerimizi paylaşacağız.

11 Mart 2018 günü İKKD olarak bir program yürüteceğiz. Bu halkın kutup yıldızına bir kez daha döneceğiz yüzümüzü. Gözden kaybetmemek için, yolumuzu şaşırmamak için, yitip gitmemek için anavatanımızın dışında hep o yıldıza bakacağız.

Program:
1. Basın açıklaması: Beşiktaş’ta Çerkes Teavün Cemiyeti Tarihi binası (Şu anki W Otel) önünde. (Saat 11:00-12:00)

2. Panel: Anadil Bir Halkı Nasıl Kodlar? (Yer: İKKD Alt Salon Saat 15:00-16:30)
Panelistler:
Tabish Murat- KBC Eğitim ve Gençlik Bakanlığı Ulusal Eğitim Bölümü Sorumlusu
Prof. Dr.Hacemize Mira- Düzce Üniversitesi Çerkes Dili Edebiyeti Öğretim Üyesi.

3. Salon etkinliği: Adiğebzenin Gücü ve Güzelliği-Nalo Zaur’a ithafen. (Yer: Altunizade Kültür Merkezi Saat 19:00-21:00)

Sunucu: Şahin Arıkan
Program Katılımcıları:
PSE Drama Grubu ve Sueda Ulus, Gınnitsuk Çocuk Orkestrası, Siwored Korosu, Cihat Ulus, Nurhan Fidan, İlhan Hoca ve Öğrencileri, Tabish Murat, Hacemize Mira, Semra Açın ve Aydın Açın.

Sadece şikayet ederek, eleştirerek, sızlanarak, utanarak bu dili var edemeyiz. Bu “Ana” hepimizin anası, onun şefkatini bölüşelim, evlatlık vazifelerimizi birlikte yapalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir